Menedżer mógł być przedsiębiorcą
Jak bronić się przed negatywnym stanowiskiem organów podatkowych
Menedżer mógł być przedsiębiorcą
Trzeba zmienić interpretację
Pojawiły się już pierwsze decyzje organów podatkowych w sprawie opodatkowania menedżerów prowadzących w ubiegłym roku działalność gospodarczą. Opierają się one na - moim zdaniem - błędnym i szkodliwym stanowisku ministra finansów przedstawionym w urzędowej interpretacji przepisów podatkowych (Dz Urz. MF z 2003 r. nr 3, poz.19). Argumentów, jakie można wykorzystać w trakcie postępowania podatkowego - broniąc się przed niekorzystnym rozstrzygnięciem - jest wiele.
W jednej z takich decyzji naczelnik urzędu skarbowego zakwestionował możliwość traktowania przychodów z działalności wykonywanej w ramach kontraktu menedżerskiego jako działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof), przywołując w uzasadnieniu tylko i wyłącznie jeden argument prawny: treść art. 41 ust. 2 updof. Przewiduje on możliwość niepobierania przez płatnika podatku od wynagrodzeń z umów o dzieło lub zlecenia - o których mowa w art. 13 pkt 8 - gdy zleceniobiorca oświadczy, że wykonywane usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej. Analogicznego odniesienia do usług wymienionych w art. 13 pkt 9 - jak wskazuje naczelnik - brak jest w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta