Czego oczekujemy od Europy
Czego oczekujemy od Europy?
Upadek muru berlińskiego przed - aż trudno uwierzyć - piętnastoma latami, stał się jak żadne inne wydarzenie symbolem przezwyciężenia sztucznego podziału Europy. Może jednak niezupełnie. Ów decydujący krok, choć mniej spektakularnej natury, mamy ciągle jeszcze przed sobą: za miesiąc podział Europy, przynajmniej oficjalnie, zakończy się ostatecznie.
Państwa środkowoeuropejskie, a w szczególności Polska, znalazły się na drodze demokratycznych przeobrażeń przede wszystkim dzięki wysiłkom własnych narodów. Z naciskiem należy podkreślić, że jałtański porządek nie dlatego się rozpadł, iż zachodni świat, w tym Europa Zachodnia, wymógł wreszcie na Rosji Sowieckiej poszanowanie zobowiązań, do których, w imieniu narodów europejskich, zobowiązali się sami alianci w deklaracji dotyczącej powojennego porządku na konferencji na Krymie, w lutym 1945 roku. Ten porządek załamał się dlatego, ponieważ narody Europy Środkowej nie chciały już dłużej znosić totalitarnej hegemonii sowieckiego imperium, a Moskwa - z politycznych i gospodarczych powodów - nie była już w stanie przeciwstawić się tym dążeniom.
Wspólnota wartości
Oczywiście, zachodnie demokracje wspierały niepodległościowe ambicje i dążenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta