Jak się nazwać
Temat tygodnia
Jak się nazwać
Rys. Rafał Piekarski
Początkującemu przedsiębiorcy mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego, niż wybrać nazwę, pod którą chce prowadzić działalność
PAWEŁ WRZEŚNIEWSKI
- Nazwy spółek
- Końcówki, znaczki i dodatki
- Skąd się dowiedzieć
- Uwaga na znaki - Wybór firmy warto poprzedzić wizytą w Urzędzie Patentowym
Nic bardziej mylnego. Przepisy regulujące sprawy związane z nazewnictwem, nie tylko samej działalności, ale i produktów, są nie tylko rozbudowane, ale i momentami dużo mniej przejrzyste, niż to na pierwszy rzut oka wygląda.
Przedsiębiorca, który zastanawia się nad wyborem określenia, pod którym chce prowadzić działalność gospodarczą, powinien rozpocząć lekturę przepisów od kodeksu cywilnego . To on - w wersji znowelizowanej 25 września ub.r. (DzU z 2003 r. nr 49, poz. 408) - określa podstawowe zasady obierania określeń dla oznaczenia prowadzonej działalności gospodarczej. Ale uwaga: kodeks cywilny rozróżnia pojęcia "nazwy" przedsiębiorcy i jego "firmy".
Kodeksowe znaczenie firmy odbiega od potocznego i jest używane jako "oznaczenie, pod którym przedsiębiorca prowadzi działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta