Stare przepisy, nowa procedura
Stare przepisy, nowa procedura
ANDRZEJ OSSOWSKI
W niezakończonych postępowaniach celnych toczących się po akcesji organy celne będą stosować przepisy dotychczasowe rozumiane tylko jako przepisy prawa materialnego. Wspólnotowym Kodeksem Celnym, Ordynacją podatkową i Prawem celnym będą się posługiwać w zakresie, w jakim przepisy te regulują zagadnienia proceduralne.
1 maja przestała obowiązywać ustawa z 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (tj. Dz. U. nr 75 z 2001 r. poz. 802 z późn. zm.), a w jej miejsce zaczął obowiązywać Wspólnotowy Kodeks Celny oraz ustawa z 19 marca 2004 r. Prawo celne (Dz. U. nr 68 z 2004 r. poz. 622).
Wiele postępowań wszczętych przez organy celne przed wstąpieniem do Unii Europejskiej nie zostało jednak zakończonych. Z tego też względu art. 26 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę prawo celne (Dz. U. nr 68 z 2004 r. poz. 623) zawiera regulację, zgodnie z którą przepisy dotychczasowe stosuje się do spraw dotyczących długu celnego, jeżeli powstał on przed dniem uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej.
Trzy możliwości
Użyty przez ustawodawcę termin "przepisów dotychczasowych" jest szeroki i rodzą się wątpliwości, czy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta