Głosowanie użyteczne
Głosowanie użyteczne
PIOTR WINCZOREK
Trwa już faktycznie kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. O 54 przypadające Polsce w tym gremium mandaty rywalizuje około 30 list wyborczych. Zgodnie z zasadą panującą w Unii Europejskiej polska ordynacja wyborcza do tego parlamentu przyjmuje w rozdziale mandatów system proporcjonalny. Zwiększa to szanse pretendentów do uzyskania w nim swego przedstawicielstwa.
Gdyby głosy wyborców rozłożyły się równo między poszczególne listy, każda z nich liczyć mogłaby na uzyskanie w Strasburgu najwyżej jednego lub dwóch foteli. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne, ponieważ, jak zwykle, jedni otrzymają większe, a inni mniejsze poparcie wyborców. Ordynacja wprowadza zarazem pięcioprocentowy próg wyborczy w skali kraju. Okoliczności te przyczynią się z pewnością do wyeliminowania z podziału mandatów przeważającej części list uczestniczących w wyborach. Z punktu widzenia szeregowego wyborcy pojawia się zatem problem takiego zachowania przy urnie, aby oddany głos okazał się głosem użytecznym.
Skuteczność głosu
W każdych wyborach pewna część głosów oddawana jest na próżno. W systemach większościowych, gdy obowiązuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta