Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu służą te obliczenia

11 maja 2004 | Prawo | SM

Ubezpieczenia społeczne Tablice średniego trwania życia w komunikacie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego

Komu służą te obliczenia

Czytelnik, który w Monitorze Polskim zauważył - kolejny już - komunikat prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie tablicy dalszego średniego trwania życia kobiet i mężczyzn, pyta o cel takich publikacji. Jego zdaniem informacje podawane w tych komunikatach mogą być przydatne dopiero za kilka lat.

Taki wniosek byłby uprawniony po bardzo pobieżnym zapoznaniu się z treścią wspomnianego komunikatu prezesa GUS z 24 marca tego roku (M.P. nr 16, poz. 285) i przywołanego w tym komunikacie art. 26 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.). Jednak dokładna analiza komunikatu i dalszych przepisów wymienionej ustawy pozwala na stwierdzenie zasadności publikowania takich informacji i przydatności dla ubezpieczonych zawartych w nich wielkości.

Tabele, załączane do corocznych komunikatów prezesa GUS o średnim dalszym trwaniu życia, służą realizacji dwóch funkcji dotyczących osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Po pierwsze, są one istotnym elementem obliczania wysokości kapitału początkowego dla tych ubezpieczonych (art. 173 - 175...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3223

Spis treści
Zamów abonament