Debata o bezrobociu
Debata o bezrobociu
MICHAŁ BONI
Jest dobra okazja, by rozmawiać o bezrobociu. Oczekujący poparcia politycznego i społecznego rząd profesora Belki jego obniżenie uznaje za priorytet, zapowiadając do końca roku przyrost netto nowych miejsc pracy o 250 tysięcy. Wejście do Unii Europejskiej uświadomiło możliwość podjęcia pracy już teraz przez Polaków w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwecji - wyjazdy już się zwiększyły. Ponadto w najbliższych tygodniach Komisja Europejska przyjmie wytyczne dotyczące unijnego rynku pracy, oparte w dużej mierze na raporcie Wima Koka, byłego premiera Holandii, z jesieni 2003 roku.
Raport ten stanowi bardzo głęboką i alarmującą analizą sytuacji na europejskim rynku pracy. Europa, zastanawiając się nad długoterminowym wzrostem gospodarczym, celami strategii lizbońskiej, unikaniem kryzysu systemów socjalnych - musi zadbać o wzrost zatrudnienia. Ale dostosowany do zmieniającej się gospodarki, dla której rozwój wiedzy i informacji jest podstawą. Wchodząc do UE, musimy więc widzieć wyzwania polskiego rynku pracy w kontekście celów, jakie stawia sobie Wspólnota.
Pierwsza z kluczowych rekomendacji raportu mówi o tym, że ludzie i przedsiębiorstwa łatwiej się adaptują, czyli że są bardziej gotowi do zmiany w odpowiedzi na innowacyjne wyzwania technologiczne lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta