Unia, duże kontrakty i offset
Unia, duże kontrakty i offset
Po dwóch latach, najtrudniejszych w historii branży informatycznej, zahamowany został spadek. Wydatki na sprzęt, oprogramowanie i usługi w 2003 r. sięgnęły 13,2 mld zł. Jednak nie za sprawą dużych przetargów, które zostały wprawdzie rozstrzygnięte, ale pieniądze zaczną przynosić dopiero w 2004 i kolejnych latach. Wpływ na poprawę miało głównie - choć nie tak duży, jak się spodziewano - wejście Polski do UE.
Niektóre firmy informatyczne mogą mówić o ożywieniu, bo zanotowały kilkudziesięcioprocentowy wzrost przychodów. Ale rynek nie powiększył się aż w takim stopniu. Według firm badawczych, np. warszawskiej DiS, rynek - po dwóch kolejnych latach spadku corocznie po 5 proc. - przestał się kurczyć. Analitycy, którzy szacują go w dolarach, mówią o jego wzroście o ponad 4 proc. Według niedawno ogłoszonego (na targach CeBIT) raportu europejskiej organizacji analitycznej EITO rynek IT w Polsce wzrósł o ponad 9 proc. i miał wartość 4 mld euro.
Różnice szacunków nie są w tym wypadku niczym niezwykłym i nie wynikają tylko z kursu walut, ale ze złożoności tego rynku. Część firm IT działa także w branży teleinformatycznej i telekomunikacyjnej (usługi internetowe, transmisja danych itp.)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta