Premia obrotem?
Czy i kiedy trzeba zapłacić VAT od refundacjii i bonusów
Premia obrotem?
Ministerstwo Finansów ma twardy orzech do zgryzienia: jak dowieść, że refundacja za leki nie jest dopłatą, a zatem VAT od niej trzeba zapłacić już w momencie sprzedaży leku. Z kolei podatnicy głowią się, czy premia pieniężna w ogóle podlega, czy nie podlega opodatkowaniu VAT?
Problemy z refundacją za leki wzięły się z tego, że od 1 maja br. zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy o VAT obowiązek podatkowy z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. To oznaczałoby, że aptekarz powinien płacić VAT od otrzymanej refundacji dopiero wtedy, gdy wpłynie ona na jego konto w banku. Zatem w momencie sprzedaży leku obowiązek podatkowy powstawałby tylko od tej części należności za lek, którą płaci klient.
Dla fiskusa nie jest to dobre rozwiązanie, bo oznacza opóźnienie wpływów VAT z tego tytułu (dotychczas obowiązek podatkowy powstawał w chwili wydania leku od całej kwoty należnej za sprzedany lek, łącznie z częścią refundowaną). Co gorsza, każde opóźnienie w przesyłaniu refundacji aptekarzom (co w przeszłości zdarzało się notorycznie) działałoby teraz na niekorzyść budżetu, bo jeszcze bardziej przesuwałoby w czasie moment powstania obowiązku podatkowego.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta