(Nie)zbędne zabezpieczenie
Zaliczki w eksporcie i dostawie wewnątrzwspólnotowej
(Nie)zbędne zabezpieczenie
Od 1 maja 2004 r. zasadą jest, że w przypadku otrzymania zaliczki przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą otrzymania zaliczki, niezależnie od jej wysokości. Wyjątki od tej reguły określone zostały dla eksportu towarów oraz dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
SKĄD PRAWO DO ZEROWEJ STAWKI?
Wysokość ewentualnego zabezpieczenia to nie jedyny problem związany z zaliczkami w eksporcie czy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. Żaden normalny podatnik nie przedstawiałby urzędowi skarbowemu zabezpieczenia majątkowego tylko po to, aby powstał u niego obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki. Skłonić go do tego może wyłącznie chęć otrzymania zwrotu podatku (w terminie 60, a nie 180 dni). Ten co do zasady jest możliwy, gdy otrzymanie zaliczki w eksporcie towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów opodatkowane jest stawką 0 proc.
I znów, gdyby literalnie odczytać przepisy ustawy, zastosowanie stawki 0 proc. możliwe jest wyłącznie pod warunkiem otrzymania przez podatnika przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w przypadku eksportu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta