Dziedzictwo pod ochroną
Dziedzictwo pod ochroną
NOWE PRZEPISY WYKONAWCZE
KRZYSZTOF ZAWADA
Ochrona zabytków to zespół czynności, które podejmuje organ administracji publicznej, opieka nad nimi to odmienny zespół czynności, spoczywający na właścicielu.
Na dziedzictwo kulturowe (narodowe) składają się dobra kultury i zabytki. Nowa ustawa z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. nr 162, poz. 1569) zrezygnowała - jak widać - z dóbr kultury. Ale tylko formalnie, bo faktycznie podział taki istnieje. Otóż wedle niej (art. 3 ust. 1, który definiuje zabytki, oraz art. 7 mówiący o formach ich ochrony) jedne zabytki są objęte ochroną, inne - nie. Właśnie te drugie poprzednia ustawa nazywała "dobrami kultury", a obecna, jeśli tak można powiedzieć, zabytkami w szerszym znaczeniu: coś odpowiada już definicji zabytku, ale jeszcze nie jest objęte ochroną. Moim zdaniem niepotrzebnie to pojęcie skasowano.
Świadectwo minionej epoki
Cieszy wprowadzenie kryterium świadectwa minionej epoki. Może to ułatwić rozstrzygnięcie, czy coś kwalifikuje się do objęcia ochroną czy też nie. I niekoniecznie chodzi o przynależność do epoki zamkniętej, takiej jak PRL,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta