Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zgoda dłużnika niekonieczna

03 czerwca 2004 | Prawo | GD MD

Dyskusja Udostępnienie danych osobowych dłużnika-konsumenta bez jego zgody w ramach cesji wierzytelności

Zgoda dłużnika niekonieczna

GRZEGORZ DOMAŃSKI, MIROSŁAW DRZEWICKI

Zajmując stanowisko w sprawie udostępnienia danych osobowych dłużnika będącego konsumentem bez jego zgody, dokonanego w ramach cesji wierzytelności, Wojewódzki Sąd Administracyjny pobłądził, ze szkodą dla powszechnego poczucia bezpieczeństwa prawnego i słusznych interesów przedsiębiorców.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA) 11 marca 2004 r. orzekł, że cesja wierzytelności wobec konsumenta wymaga jego zgody ze względu na przepis art. 385 3 pkt 5 kodeksu cywilnego . Krytyczne komentarze do tego wyroku (np. "Zgoda dłużnika niekonieczna" A. Jucewicza i B. Kępińskiego, "Rz" z 1 kwietnia) uzupełnić należy o kolejne argumenty.

Darowanie Niderlandów

Co do jednego WSA ma z pewnością rację: skuteczność cesji może być weryfikowana jedynie w sądowym postępowaniu cywilnym, a misja generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO) ogranicza się do oceny legalności przetwarzania danych osobowych. W rozumowaniu tym WSA nie był jednak wystarczająco konsekwentny. Uznając brak właściwości GIODO do stwierdzania nieskuteczności cesji, odmówił bowiem uchylenia decyzji zakazującej udostępniania danych, czyniąc przelew wierzytelności po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3243

Spis treści

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2004

Nauka i Technika

Zamów abonament