Byli naszymi braćmi
Byli naszymi braćmi
W Bełżcu zginęła co dziesiąta ofiara holokaustu. W otwarciu muzeum wzięły udział m.in. rodziny pomordowanych.
FOT. PIOTR KOWALCZYK
W Bełżcu Niemcy testowali po raz pierwszy stacjonarne komory gazowe. To jeden z najokrutniejszych i najbardziej zapomnianych obozów zagłady. Miejsce czekało na upamiętnienie ponad 60 lat.
Wczoraj w obecności prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, ambasadorów Izraela, Stanów Zjednoczonych i Niemiec, przedstawicieli Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego, rodzin pomordowanych Żydów otwarte zostało Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu. Zginęła tu co dziesiąta ofiara holokaustu.
- Ogrom tragedii, jaka się tu wydarzyła, przekracza granice naszego pojmowania i odbiera moc naszym słowom - mówił prezydent.
Prosto z rampy kolejowej szli do komór gazowych. Nie było mowy o oporze. Nie było drogi ucieczki. Dziś symbolizuje to potężna betonowa szczelina w ziemi. By dotrzeć do miejsca kaźni, trzeba przejść wąskim, głębokim na 13 metrów korytarzem. Betonowy kolos prawie zamyka się nad głową,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta