Pieniądze nie wracają do Brukseli
Pieniądze nie wracają do Brukseli
Aż 70 procent przetargów na realizację projektów, finansowanych ze środków pomocowych Brukseli, wygrywają polskie firmy - wynika z najnowszych analiz Komisji Europejskiej i polskiego rządu. Dzięki temu tylko niewielka cześć z 12,5 miliarda euro, jakie dostaniemy od Unii w nadchodzących trzech latach, powróci do naszych darczyńców.
Gra toczy się o miliardy euro i setki tysięcy miejsc pracy. - Zwykle generalny wykonawca inwestycji przejmuje 15 - 20 procent wartości projektu - szacuje Beata Rudzka, dyrektor odpowiedzialny za wykorzystanie unijnej pomocy w Ministerstwie Finansów. Jeśli będzie to firma z Niemiec, Francji czy Hiszpanii, de facto co piąte euro, które otrzymamy z Brukseli wróci do tych krajów w postaci zysku przedsiębiorstwa, zapłaconego przez nie podatku dochodowego, a także kosztów, jakie poniosło na zakup sprzętu, zatrudnienie specjalistów, zlecenie usług podwykonawcom. Ponieważ do 2006 roku projekty strukturalne finansowane przez Unię z udziałem polskiego budżetu osiągną kolosalną wartość 15 miliardów euro, przy słabej sprawności naszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta