Dobra Firma Vademecum: Wyjaśnienia ekspertów
- Od czego nalicza się emeryturę
- Dla kogo renta rodzinna
- Co należy się wdowcowi
- Jakie znaczenie ma data: 31 grudnia 2006 r.
GRAŻYNA JANASZEK Naczelnik Wydziału Normatywnego w Departamencie Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS
KRYSTYNA TYMOREK Radca prawny w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Polityki Społecznej
Mężczyzna przebywa na rencie od 1987 r. W 2002 r. osiągnął wiek emerytalny, miał również wymagany staż pracy. Nie został jednak poinformowany, że może złożyć wniosek o emeryturę. Pobierał więc rentę, niższą od przysługującej mu emerytury o 120 zł. Czy ZUS powinien tę różnicę wyrównać?
Nie. Świadczenia emerytalne przyznawane są wyłącznie na wniosek ubezpieczonego. ZUS nie ma obowiązku badać z urzędu, czy zainteresowani spełniają warunki do emerytury, a tym bardziej przyznawać świadczenia z urzędu. Ubezpieczeni sami powinni interesować się i dowiadywać, czy mają już prawo do emerytury, i złożyć w tej sprawie stosowny wniosek. W opisanej sprawie ZUS nie dopłaci więc różnicy między pobieraną rentą i emeryturą.
Kobieta ma 63 lata. Od 1990 r. jest na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Jej staż pracy wynosi 31 lat. Kiedy będzie mogła ubiegać się o prawo do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta