Prywatne pieniądze wspierają lokalne inwestycje
Partnerstwo publiczno-prywatne w inwestycjach lokalnych - dane PricewaterhouseCoopers
Prywatne pieniądze wspierają lokalne inwestycje
Żeby nadrobić różnice w stosunku do krajów "starej" Unii Europejskiej, Polska musi w ciągu kilku lat zainwestować 21 miliardów euro. Część tych pieniędzy będzie pochodzić z Unii, ale część lokalne władze muszą znaleźć same. Dobrym sposobem na to może być instrument finansowy, zwany partnerstwem publiczno-prywatnym.
Bank Światowy oszacował, że nowe państwa Unii Europejskiej powinny w ciągu najbliższych 15 lat zainwestować w infrastrukturę około 65 miliardów euro. Najwięcej Polska - 21,4 miliarda euro. Tuż za nią są Czechy oraz Bułgaria, Rumunia (obie jeszcze poza Unią Europejską), Węgry, Słowacja, Estonia, Słowenia, Litwa i Łotwa. Około 70 procent tych wydatków dotyczy inwestycji na szczeblu lokalnym - gminnym lub regionalnym.
Wydatki przede wszystkim lokalne
Marzena Rytel
wicedyrektor w dziale usług doradczych PricewaterhouseCoopers
Fot. PWC
Unia nie zabrania finansowania inwestycji z funduszy prywatnych. Dlatego zaskakujące jest, że to źródło finansowania wykorzystuje się tak rzadko. Wymaga to jednak zaangażowania, przygotowania projektów pilotażowych i woli politycznej.
W nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta