Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki kurs jest właściwy

08 lipca 2004 | Dobra firma | AK GM

VAT

Problemy z przeliczaniem kwot w walutach obcych

Jaki kurs jest właściwy

  • Zdaniem eksperta
Przepisy wykonawcze do ustawy o VAT określają zasady przeliczania kwot podanych w walucie obcej na złote. Jednak podatnicy mają wątpliwości, jak je stosować. A nie jest to problem błahy, bo od tego zależy, czy rozliczenie podatku będzie prawidłowe.

ANNA KOLEŚNIK

Oto z jaką sprawą zwrócił się do nas jeden z czytelników DOBREJ FIRMY: - Mamy obowiązek rozliczenia VAT z tytułu importu usług (kupujemy usługi związane z przeprawami promowymi świadczonymi przez kontrahentów spoza kraju). Według jakiego kursu powinniśmy wyliczyć podstawę opodatkowania VAT w wystawianej przez nas fakturze wewnętrznej? Czy według kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego, czy może z dnia wystawienia faktury wewnętrznej? Otrzymujemy w ciągu miesiąca około 400 faktur z tytułu usług świadczonych przez kontrahentów zagranicznych, a chcemy wystawiać jedną fakturę wewnętrzną na koniec miesiąca.

ODPOWIEDNIO, CZYLI JAK?

Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest z reguły - zgodnie z art. 29 ust. 17 ustawy o VAT - kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić. Kwota ta wynika z reguły z wystawionej przez usługodawcę faktury. Na podstawie art. 106 ust. 7 polski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3272

Spis treści
Zamów abonament