Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żywioł wód cieplicowych

23 lipca 2004 | Moje Podróże | ES
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Węgierskie gorące źródła W Hajdúszoboszló zbudowano sztuczny brzeg morza, posadzono palmy, pojawiły się latarnia morska i statek piratów

Żywioł wód cieplicowych

Kiedyś o Egerszalók wiedziała tylko garstka wtajemniczonych

FOT. ELŻBIETA SAWICKA

ELŻBIETA SAWICKA

Gdyby węgierskie kąpieliska termalne nastawiały się wyłącznie na leczenie chorych, dawno by już pewnie zbankrutowały. Zabiegają także o ludzi zdrowych, szukających rozrywki i wypoczynku, przyciągają całe rodziny. Buduje się pływalnie dostosowane do zawodów sportowych, baseny ze sztucznymi falami, z wodą musującą, ze sztucznym nurtem, brodziki dla dzieci. Powstają ogromne aquaparki.

Pod koniec XIX i na początku XX wieku na terenie całych ówczesnych Węgier, a więc także Siedmiogrodu i Słowacji, geolodzy prowadzili poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego. W wyniku głębokich odwiertów w wielu miejscach trysnęły gejzery gorącej wody. Jak się okazało - o właściwościach leczniczych.

Gorące źródła znane były na tych obszarach już w czasach rzymskich. Wykorzystywali je i mieszkańcy tutejszych ziem, i najeźdźcy. Do dziś można odwiedzać na Węgrzech liczne łaźnie tureckie - spadek po półtorawiekowej tureckiej niewoli.

Tabele

Przepisy i mandaty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3285

Spis treści

Olimpiada Letnia 2004 w Atenach

Zamów abonament