Wadliwe wyznaczenie - możliwe przedawnienie
Wadliwe wyznaczenie - możliwe przedawnienie
WALDEMAR GONTARSKI
Nasza procedura karna regulująca wyznaczanie składu orzekającego nie w pełni odpowiada standardom Rady Europy, a z "prawem w działaniu" jest jeszcze gorzej.
Wyznaczanie składu orzekającego wyłącznie przez przenoszenie sędziego z jednego wydziału do drugiego jest ustawowo zabronione, ale w ten właśnie sposób ustawę się narusza. Wadliwe wyznaczenie składu może doprowadzić do przedawnienia karalności przestępstwa, tak jak np. w sprawie tzw. afery FOZZ. Do wyznaczena sędziego przez przeniesienie z wydziału do wydziału doszło też w sprawie Wieczerzaka.
Ustawowy (pół) automat
Art. 351 § 1 zd. pierwsze kodeksu postępowania karnego nakazuje automatyczne wyznaczanie sędziów do orzekania w konkretnych sprawach. Przewodniczący wydziału kojarzy dwa organizacyjne elementy:
- chronologii, tj. zapisu w repertorium o wpływie spraw do wydziału (sądu),
- alfabetu, tj. imiennej listy sędziów (jawnej dla stron) - rozpatrywanej według tego, którym sędziom przydzielono poprzednią sprawę.
W związku z przywołanymi sprawami toczącymi się przed sądami warszawskimi istotne są następujące przepisy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta