Szklane domy komunalne
Szklane domy komunalne
- Dożywotnie oczekiwanie
- Płacić, ale za co?
Przy ul. Jagiellońskiej miało powstać minimum 400 mieszkań komunalnych. Tymczasem ich budowy nie umieszczono nawet w planach inwestycyjnych miasta na lata 2005 - 2007. FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Nad tysiącem warszawskich rodzin zawisła groźba eksmisji. Nie płacą czynszu. Za kilka miesięcy będzie ich jeszcze więcej. Od 1 stycznia wysokość czynszu zależeć będzie wyłącznie od właściciela lokalu. W prywatnych kamienicach oznacza to nawet kilkakrotną podwyżkę stawki. Wiadomo, że wielu nie będzie stać na płacenie. Gdzie podzieją się wyeksmitowani? Nie wiadomo.
Podwyżkę czynszu uniemożliwiała dotychczas ustawa o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z nią czynsz nie może być większy niż 3 proc. tzw. wartości odtworzeniowej. W praktyce oznacza to, że w Warszawie nie można żądać więcej niż 10,53 zł za mkw. Wielu właścicieli już teraz podyktowało najemcom tę najwyższą stawkę, po Nowym Roku czynsze mogą jeszcze wzrosnąć.
- Szacujemy, że na przykład w Śródmieściu czynsz może dojść nawet do 40 zł za metr - mówi Zbigniew Malesa, prezes Ogólnopolskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta