Ludzki sposób na bakterie
Ludzki sposób na bakterie
Zbyt częste wykorzystywanie antybiotyków i niestosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących ich dawkowania sprawia, że tracą one swoją skuteczność w walce z bakteriami. Za pięć lat liczba zgonów spowodowanych zakażeniami szpitalnymi bakteriami niewrażliwymi na antybiotyki może się podwoić - ostrzegają brytyjscy naukowcy badający mutacje gronkowca złocistego.
Pojawienie się bakterii odpornych na używane dziś leki to efekt nadużywania antybiotyków - twierdzą naukowcy z brytyjskiego University of Bath. Według przeprowadzonych przez nich badań, aż w ośmiu krajach świata pojawiły się, niezależnie od siebie, odporne na antybiotyki gronkowce. Badane próbki zawierały gronkowca złocistego z Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Japonii, Szwecji, Chin i Polski. Wśród 101 próbek znaleziono dziewięć odmian gronkowca złocistego częściowo opornego na działanie antybiotyków - metycylinę oraz wankomycynę.
Metycylinooporne gronkowce złociste, w skrócie nazywane MRSA (Methicillin resistant Staphylococcus aureus), to dziś ogromny problem dla lekarzy na całym świecie. Walczy się z nimi za pomocą wankomycyny, która stanowi rodzaj "broni ostatecznej". W 1997 roku odkryto jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta