Ten przepis powinien być skreślony
Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.
Ten przepis powinien być skreślony
Jednym z najczęściej wykorzystywanych w spółce z o.o. instrumentów kodeksu spółek handlowych jest podwyższenie kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki.
ROBERT PABIS
Możliwość takiego trybu podwyższenia przewiduje art. 257 § 1 k.s.h. , który określa, że może się ono odbyć jedynie wówczas, gdy umowa spółki przewiduje maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego oraz termin podwyższenia.
Nowelizacja kodeksu, która weszła w życie 15 stycznia br., dodała do tego przepisu nowy art. 257 § 3 k.s.h. Niestety, wprowadzone zmiany budzą mieszane uczucia. Obok zabiegu udanego, ustawodawcy przytrafiło się także bardzo poważne potknięcie.
BEZ NOTARIUSZA I 2/3 GŁOSÓW
Na pozytywną ocenę zasługuje zdanie pierwsze art. 257 § 3 k.s.h: "Jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, przy zachowaniu wymagań określonych w § 1, oświadczenia dotychczasowych wspólników o objęciu nowych udziałów wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności".
Przepis ten dostosowuje regulację k.s.h. do istoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta