Dłużnik w umowie faktoringu
Powiadomienie o cesji
Dłużnik w umowie faktoringu
Bez względu na to, z jakim rodzajem faktoringu mamy do czynienia, w praktyce zbywalność wierzytelności zależy od zdolności płatniczych samego dłużnika.
Co to jest faktoring
O tym, na czym polega faktoring, pisaliśmy w DF tydzień temu.
Przypomnijmy, że umowę faktoringu zawierają dostawca towarów lub usług (faktorant) i nabywca wierzytelności (faktor). Odbiorca towarów lub usług (dłużnik faktoringowy) jest uczestnikiem transakcji, ale nie jest stroną zawieranej umowy (choć wierzytelności będące jej przedmiotem mogą być skupowane na jego wniosek). Zawarcie umowy faktoringowej powoduje w sensie prawnym zmianę wierzyciela. Miejsce zbywcy-faktoranta przejmuje faktor. Nabywa on prawa do transferowanych należności i to zarówno do wierzytelności głównej, jak i roszczenie o zaległe odsetki za zwłokę w jej spłacie. K.J.
Wobec faktoringu nie obowiązuje art. 70 ust. 2 prawa bankowego , który uzależnia udzielenie kredytu od zdolności kredytowej, a więc od obiektywnej możności jego spłacenia. Nie oznacza to jednak, że ocena zdolności płatniczych stron umowy faktoringu jest bez znaczenia. Nikt przecież nie kupi wierzytelności, nie mając podstaw do uznania, że jej zaspokojenie w przyszłości będzie realne.
Podstawy te wyznacza w pierwszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta