Komitet przeciw dyskryminacji
Komitet przeciw dyskryminacji
ROMAN WIERUSZEWSKI
Niedawno w Genewie zakończyły się obrady 81. sesji Komitetu Praw Człowieka ONZ, podczas której rozpatrzono 31 skarg. Co z nich wynika?
WARTO WIEDZIEĆ
W skład Komitetu Praw Człowieka wchodzi 18 ekspertów wybieranych przez państwa-strony międzynarodowego paktu praw osobistych i politycznych. Komitet nadzoruje przestrzeganie jego postanowień. Pakt ratyfikowały 152 państwa. Nie zrobiły tego jeszcze Chiny, chociaż zgodziły się, by obowiązywał on w Hongkongu i Makao.
Komitet spełnia dwie podstawowe funkcje: rozpatruje periodycznie sprawozdania składane przez państwa oraz skargi ofiar naruszeń praw człowieka. Ta druga kompetencja obejmuje tylko skargi na te państwa, które ratyfikowały protokół dodatkowy do paktu. Jest ich obecnie 104, w tym Polska. Skargi indywidualne rozpatrywane są na sesjach niejawnych.
Trzy sprawy nie będą dalej rozpatrywane ze względu na utratę kontaktu z autorami lub z innych powodów formalnych. Siedem skarg uznano za niedopuszczalne, a w pozostałych podjęto decyzje co do meritum, z tego w 16 stwierdzono naruszenie prawa skarżących.
Naruszenia orzeczono wobec Australii, Austrii, Białorusi, Filipin, Gujany, Konga, Federacji Rosyjskiej, Sri...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta