Nie ma umowy - i po arbitrażu
Wygaśnięcie zapisu na sąd polubowny
Nie ma umowy - i po arbitrażu
HALINA KWIATKOWSKA
Podstawą kompetencji sądów polubownych (stałych i ad hoc) jest umowa, która - dopóki wiąże strony - wyklucza poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądów powszechnych.
Wydłużające się rozstrzyganie sporów przez sądy powszechne skłania przedsiębiorców do korzystania z sądownictwa polubownego. Ustalone w przepisach kodeksu postępowania cywilnego zasady postępowania polubownego regulują jednak tylko jego podstawowe aspekty, co nie sprzyja jednolitości w rozstrzyganiu bardziej złożonych i nietypowych stosunków kontraktowych, w tym także kwestii proceduralnych oraz utraty mocy wiążącej klauzul arbitrażowych.
Warunki zapisu na sąd polubowny
Podstawą kompetencji sądów polubownych (stałych i ad hoc) jest umowa, która - dopóki wiąże strony - wyklucza poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądów powszechnych (art. 697 § 2 k.p.c. ). Zapis na sąd polubowny musi być sporządzony na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta