Lepiej w całości nie przedpłacać
Czy każda faktura "zaliczkowa" daje prawo do odliczenia?
Lepiej w całości nie przedpłacać
- Od redakcji
Przed 1 maja br., jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), tj. kwotę od 50 do 100 proc. należności - obowiązek podatkowy powstał u podatnika z chwilą przyjęcia zapłaty w tej części. Jego kontrahent miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę potwierdzającą dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu.
JAK JEST TERAZ
Obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych zaliczek i przedpłat powstaje bez względu na ich wysokość.
W świetle z art. 19 ust. 11 ustawy, co do zasady, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (w niektórych przypadkach, jak np. sprzedaż budynków, usług transportowych, książek itp., obowiązek podatkowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta