Z każdym dniem pięknieje
Z każdym dniem pięknieje
Czy Pałac Kultury i Nauki powinien być zabytkiem? - sonda
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Nasza wczorajsza publikacja poświęcona najmłodszym polskim zabytkom, w tym obiektom z okresu socrealizmu, spotkała się z dużym odzewem. Szczególne emocje, nie po raz pierwszy, wzbudziła sprawa Pałacu Kultury i Nauki.
PKiN zbudowany w latach 1952 - 1955 jako dar narodu radzieckiego dla Warszawy, zaprojektowany przez architekta Lwa Rudniewa, według pomysłu samego Stalina i noszący jego imię, był od początku jedną z najbardziej kontrowersyjnych budowli stolicy. Budził nienawiść jako pomnik stalinizmu, prowokował wątpliwości natury estetycznej: "Groza socrealizmu zmaterializowała się w samym środku miasta jak kwitnąca narośl na nosie pijaka" - pisał w "Dzienniku 1954" Leopold Tyrmand. Ale mijały lata, pałac powoli wrastał w pejzaż miasta, pełnił przy tym pożyteczną rolę jako siedziba teatrów, muzeów i różnych instytucji publicznych, a jego charakterystyczna sylweta, widoczna niemal z każdego miejsca w stolicy, była i nadal jest punktem orientacyjnym dla osób mniej obeznanych z topografią stolicy. W końcu przestał kłuć w oczy estetów.
Idea zburzenia pałacu - choć co jakiś czas powracała - nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta