VAT w obrocie z Unią i imporcie z państw trzecich
- Poprzednie odcinki cyklu
Przedstawiamy relację z dyżuru telefonicznego na temat VAT i akcyzy, który odbył się wczoraj w naszej redakcji. Odpowiedzi na pytania czytelników udzielał Tomasz Grunwald, doradca podatkowy w spółce KPMG. Dotyczyły one transakcji wewnątrzunijnych oraz importu z tzw. krajów trzecich.
Firma polska współpracuje z podmiotem unijnym, który poprzez swoją witrynę internetową anonsuje nasze usługi. Chodzi o badania medyczne, których analiza wykonywana jest w Polsce. Podmiot zagraniczny obciąża polskiego partnera za prowizję oraz za obsługę strony internetowej. Czy oba te elementy stanowią dla polskiej firmy import usług i czy powinna ona płacić od nich VAT?
Na wstępie należy zauważyć, że chociaż idzie tu o czynności związane z usługami medycznymi, to od 1 maja nie można ich już uznać za zwolnione z VAT, jak było wcześniej. Chodzi bowiem tylko o pośrednictwo, które - poza finansowym - ze zwolnienia w zasadzie już nie korzysta. Jeżeli polska firma jest zarejestrowanym w Polsce vatowcem, to w sytuacji przedstawionej w pytaniu, usługi internetowe świadczone przez podmiot zagraniczny powinna ona uznać za import usług. Na fakturze wystawionej przez firmę zagraniczną za usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta