Wstrząsów mogło być mniej
Gdyby doceniono badania nad gospodarką komunistyczną
Wstrząsów mogło być mniej
Z prowadzonych od wielu lat badań nad gospodarką państw komunistycznych było oczywiste, że w okresie transformacji ustrojowej produkcja i wielkość inwestycji muszą gwałtownie spaść, walka z inflacją będzie długotrwała, zaś wskaźnik bezrobocia będzie przez długi czas miał tendencję wzrostową. Mimo to kolejne rządy, które sprawowały władzę w Polsce od 1989 r. nie chciały wziąć pod uwagę tych wyników, lansowały tak absurdalne hasła jak "poprawa sytuacji gospodarczej w ciągu pół roku" i nie ustrzegły się od popełnienia wielu błędów w swojej polityce ekonomicznej -- stwierdził prof. Jan Winiecki z Centrum im. Adama Smitha podczas wykładu poświęconego "doświadczeniom komparatystyki systemowej a przewidywaniom przebiegu procesu transformacji".
W pierwszych latach reformowania gospodarki najwięcej złudzeń narosło wokół ewolucji poziomu produkcji i dochodu narodowego kraju. Do dzisiaj wielu polityków twierdzi, że przy odpowiedniej strategii gospodarczej ich spadek mógł być znacznie niższy, a nawet w ogole nie wystąpić. Twierdzenia takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta