Koncesje dla współpracujących
Firmy kurierskie obawiają się o swoją przyszłość
Koncesje dla współpracujących
Firmy kurierskie działające w Polsce zarzucają ministrowi łączności, że projekt nowelizacji ustawy o łączności jest sprzeczny z głoszonym przez rząd programem gospodarki wolnorynkowej. -- Z jednej strony, wprowadza niczemu nie służący obowiązek koncesjonowania usług kurierskich, zdrugiej zaś, jawnie zmierza do monopolizacji tego segmentu rynku -- twierdzą przedstawiciele firm.
Ich zdaniem, złe zapisy ustawy mogą doprowadzić do tego, że w krótkim czasie w Polsce przestanie istnieć rynek usług kurierskich. Ministerstwo Łączności nie zgadza się z zarzutami.
Opłaty nie odstraszą
Zgodnie z projektem nowej ustawy o łączności, firmy kurierskie muszą ubiegać się o koncesje na wykonywanie swoich usług. Firmy, które chciałyby otrzymać koncesje, minister łączności może wyłaniać w drodze przetargu. Minister może też odmówić przyznania koncesji, jeśli dojdzie do wniosku, że np. zagrażałoby to interesowi gospodarki narodowej, obronności lub bezpieczeństwu państwa. Koncesjonowania usług kurierskich domagały się -- według przedstawicieli firm kurierskich -- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Łączności. Według resortu łączności, taką decyzję podjął rząd.
Nowelizacja ustawy nie mówi, ile firmy kurierskie będą musiały zapłacić za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta