Inne powstanie
Inne powstanie
25 sierpnia Paryż będzie obchodził 60. rocznicę wyzwolenia spod czteroletniej okupacji niemieckiej. Z założenia mają to być obchody "francusko-francuskie", co najwyżej z udziałem dyplomatów. Nie będzie szefów państw i rządów. Ma to nadać uroczystościom narodowy charakter, czyli potwierdzić, że Paryż - jak powiedział generał Charles de Gaulle - "wyzwolił się sam".
Stwierdzenie to było nieprawdziwe, z czego doskonale zdawał sobie sprawę generał. Jednak nawet ci Francuzi, którzy wiedzieli, jak się rzeczy miały, powtarzają do dziś, że nie sposób było się oprzeć jego słowom. 25 sierpnia, w już wolnej stolicy, Charles de Gaulle mówił z cechującym go patosem o "Paryżu zhańbionym, złamanym, umęczonym - ale wreszcie wolnym". Wyzwolenie Paryż zawdzięczał przede wszystkim Amerykanom i służącym pod ich rozkazami Francuzom, w znacznej mierze własnym powstańcom, na pewno jednak nie de Gaulle'owi, który - podobnie jak w Normandii - z ofiar innych budował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta