Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miejsce to podstawa

24 sierpnia 2004 | Dobra firma | NP

FIRMA W SĄDZIE

Gdzie się sądzić

Miejsce to podstawa

Dla całego postępowania kluczowy charakter ma miejsce arbitrażu. Nawiązuje do niego bowiem kilka innych pojęć postępowania arbitrażowego. W Polsce miejsce arbitrażu przesądza np. o trybie zatwierdzania orzeczeń arbitrażowych przez sąd powszechny.

  • Na kłopoty arbitraż
  • Kto stroną
  • Jakie koszty

Kodeks postępowania cywilnego nie wyjaśnia, czym jest miejsce arbitrażu. Pojawia się więc pytanie, jak to pojęcie rozumieć (zob. np. DF z 3 lutego br. ). Szczególnie że w dobie Internetu arbitrzy wcale nie muszą spotkać się, by wydać werdykt.

Sprawa jest stosunkowo jasna między państwami stronami konwencji europejskiej. Tam o miejscu arbitrażu przesądza albo regulamin sądu polubownego (w wypadku instytucji działających stale), albo umowa stron (przy arbitrażu ad hoc). Dopiero jeśli regulamin albo klauzula arbitrażowa milczą na ten temat - co, jeśli tylko w sprawie biorą udział osoby choć trochę obeznane z arbitrażem, jest mało prawdopodobne - trzeba sięgać do innych sposobów ustalenia miejsca arbitrażu. Miejsca arbitrażu nie określa natomiast konwencja nowojorska. Nie pomogą też raczej zawarte przez Polskę dwustronne konwencje o uznawaniu orzeczeń i pomocy prawnej, bo najczęściej nie dotyczą one arbitrażu.

Zazwyczaj do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3312

Spis treści
Zamów abonament