Zaliczki w transakcjach z zagranicą
Temat tygodnia
Zaliczki w transakcjach z zagranicą
Rys. Rafał Piekarski
W DF z 3 czerwca br. pisaliśmy o problemach związanych z zaliczkami przy eksporcie i wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, a ściślej z nowym warunkiem powstania obowiązku podatkowego - złożeniem zabezpieczenia kwoty zwrotu. Nasz ekspert wskazywał na wątpliwości, które może rodzić ustalenie wysokości tego zabezpieczenia. Napomknął też o braku jednoznacznej regulacji dotyczącej stawki VAT, jaką powinien przyjąć eksporter. Ten problem dostrzegają również i inni nasi eksperci, wątpliwości mają także czytelnicy. Skąd się one biorą? O tym w tekście niżej.
To też jest dostawa
Kontrahent zapłacił, ale towar wciąż w magazynie
Jesteśmy podatnikiem VAT UE. W lipcu zakończyliśmy produkcję wyrobów dla niemieckiego kontrahenta. Ten odebrał jakościowo towar i zapłacił. Fizycznie będziemy mogli dostarczyć wyroby dopiero we wrześniu, ponieważ nie została zakończona inwestycja, której stanowią wyposażenie. Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o VAT mamy obowiązek wystawić fakturę. Z jaką stawką VAT? - pyta czytelnik DF.
Mamy tu do czynienia z otrzymaniem zaliczki (przedpłaty) na poczet wykonania czynności opodatkowanych (wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru - WDT), a to - co do zasady -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta