Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas obrachunku

26 sierpnia 2004 | Prawo | JL

Samorząd terytorialny

Izby, które kontrolują gminy i urządzają dla nich płatne szkolenia

Czas obrachunku

Przedstawiciele szesnastu regionalnych izb obrachunkowych (obligatoryjnie prezesi oraz z wyboru po jednym reprezentancie regionu) tworzą Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych. Instytucja ta znana jest jedynie samorządowcom.

Po ponad dekadzie doświadczeń są problemy z jej funkcjonowaniem w strukturach państwa. Problemy podstawowe są dwa: jeden natury prawnoustrojowej, drugi praktycznej. Obydwa składają się na zjawisko nazywane psuciem demokratycznego państwa prawnego.

Do problemu pierwszego przynależą sprawy będące konsekwencją konstrukcji samej ustawy o samorządzie terytorialnym, w wielu punktach sprzecznej z zasadniczymi pojęciami demokracji, np. równości wszystkich wobec prawa.

Do problemu drugiego - praktyka regionalnych izb obrachunkowych (dalej: izby), na którą składają się elementy korporacyjne, działania upolitycznione czy wręcz uzurpacyjne, jak samowolne interpretowanie przepisów ustaw.

Oba bezpośrednio dotyczą przede wszystkim działalności samorządów gminnych (ale także powiatowych), powodując konflikty, na ogół przemilczane przez samorządowców z powodów podległości kontrolnych.

Oto pięć faktów ilustrujących skalę i charakter problemów i przyczyny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3314

Spis treści
Zamów abonament