Koszt, którego nie ma
Programy opcji pracowniczych - skutki w księgach spółki
Koszt, którego nie ma
Programy opcji pracowniczych stały się w ostatnich latach szczególnie popularnym sposobem wynagradzania pracowników w dużych, szybko rozwijających się firmach. Korzystne uregulowania księgowe pozwalały dotąd spółkom na dodatkową gratyfikację pracowników bez konieczności wykazywania tego w wyniku finansowym. Od 1 stycznia 2005 r. to się zmieni.
Kwestia księgowego ujęcia programów opcji menedżerskich od dawna była przedmiotem dyskusji w środowisku księgowym. W lutym br. Komitet Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikował ostateczną wersję międzynarodowego standardu sprawozdawczości finansowej nr 2 - płatności instrumentami kapitałowymi (Share-based payments). Wprowadzenie nowego standardu może spowodować, że w rachunkach zysków i strat wielu spółek pojawią się dodatkowe, istotne koszty, które niekoniecznie muszą spodobać się ich akcjonariuszom. Spółki raportujące zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej, czyli wszystkie spółki giełdowe i inne, które są zobowiązane do przygotowywania sprawozdań finansowych zgodnie z zasadami MSSF (dawne MSR), powinny zatem bacznie przyjrzeć się wpływowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta