Bizantyjska tajemnica
Bizantyjska tajemnica
Niezwykłą wieżę badają archeolodzy we wsi Stołpie koło Chełma: drugiej takiej ani podobnej nie ma w całej Polsce. Wzniesiono ją w XII stuleciu dla małej wspólnoty klasztornej - zaledwie kilku osób. Stanęła na miejscu pogańskiego świętego źródła. Wiele wskazuje, że obiekt jest rodem z Bizancjum.
Średniowieczna kamienna wieża nie jest ani romańska, ani gotycka, może dlatego nie uwzględniają jej podręczniki zabytków architektury. Nazwa wsi wzięła się właśnie od niej: stołpa, czyli wieża. Wszyscy mediewiści wiedzą, że taki obiekt istnieje, ale nie wiedzą - czym był. Badano go jeszcze w czasach carskich, przed I wojną, potem w latach 70. ubiegłego wieku. Przypisywano mu różne funkcje: miał być baptysterium służącym do chrzczenia pogan, upatrywano w nim obronnego gródka rycerskiego. Jednak aktualnie prowadzone wykopaliska, którymi kieruje prof. Andrzej Buko, finansowane przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, nie potwierdzają tych hipotez. Z prowadzonych obecnie wykopalisk wynika, że obiekt jest o wiele bardziej tajemniczy, niż dotychczas przypuszczano.
Prof. Andrzej Buko, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta