Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tematy wiszą w muzeach

31 sierpnia 2004 | Kultura | GS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Polscy autorzy unikają powieści o sztuce, choć na Zachodzie to rynkowe pewniaki

Tematy wiszą w muzeach

Co łączy "Monę Lizę" i "Damę z łasiczką"? Wyszły spod pędzla tego samego twórcy, Leonarda da Vinci. A co je różni? O pierwszej napisano kilka powieści, o drugiej - wyłącznie prace naukowe. I tych proporcji nie zmieni "Vinci", film Juliusza Machulskiego, który za chwilę wchodzi na ekrany.

Historia sztuki wydaje się wiedzą dla wąskiego grona specjalistów. Tylko u nas - bo na Zachodzie mnożą się sfabularyzowane biografie słynnych artystów i "życiorysy" dzieł sztuki. Chwytliwe tematy sprawiają, że stają się bestsellerami, nawet jeśli jest to kiepska literatura. A w ślad za popularnymi książkami pojawiają się ekranizacje.

"Dziewczynę z perłą" (wyd. polskie Zysk 2003) amerykańskiej pisarki Tracy Chevalier, fikcyjną historię służącej Vermeera z Delft pozującej mistrzowi do portretu, uznali filmowcy za powieść idealną na ekran. Recenzenci i widzowie bardzo chwalą dzieło. Podobnie z "Dziewczyną w hiacyntowym błękicie" (Rebis 2003) autorstwa innej Amerykanki, Susan Vreeland, również ukazującej vermeerowski świat. Choć książka i ekranizacja były słabsze od "Dziewczyny z perłą", autorka zagustowała w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3318

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament