W oczekiwaniu nowego początku
W oczekiwaniu nowego początku
Wydarzenia sprzed 24 lat, podpisanie porozumień gdańskich i powstanie "Solidarności" stały się początkiem upadku komunizmu w całej Europie. Wówczas symboliczny mur gdańskiej Stoczni imienia Lenina był granicą dzielącą dwie Polski. Czy dziś ta granica istnieje nadal? Czy rok przyszły, gdy obchodzić będziemy 25. rocznicę polskiego Sierpnia, a jednocześnie kończyć się będzie dziesięcioletnia prezydentura Aleksandra Kwaśniewskiego, stać się może początkiem czegoś równie ważnego?
Podatny grunt
Kiedy w niedzielne południe 31 sierpnia 1980 roku członkowie komisji rządowej i Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego podpisywali kolejne punkty porozumień, gdy Lech Wałęsa ogłosił wiwatującemu tłumowi, że "mamy wreszcie niezależne, samorządne związki zawodowe", mało kto zdawał sobie sprawę z konsekwencji tego, co się stało. Jedno było jednak jasne. Potęga komunistycznej biurokracji została naruszona. Opisana przez jugosłowiańskiego komunistycznego dysydenta Dżilasa nowa klasa wyzyskiwaczy po raz pierwszy musiała podpisać ugodę z demokratycznie wybraną, a niezależną od partyjnego aparatu, reprezentacją robotników.
Sierpień nie zrodził się z niczego. Już w połowie lat siedemdziesiątych było jasne, że wprowadzane przez Gierka tak zwane otwarcie na świat nie ma szans powodzenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta