Afryka w rękach najemników
Afryka w rękach najemników
Grupa najemników przewożonych do ściśle strzeżonego więzienia w Chikurubi, w Zimbabwe (C) AP Aresztowanie w ubiegłym tygodniu w RPA Marka Thatchera, podejrzanego o udział w spisku mającym na celu przewrót w Gwinei Równikowej, to nie tylko dotkliwy cios dla żelaznej damy. Sygnalizuje ono pewien problem - stałą, aktywną obecność prywatnych sił zbrojnych w Afryce.
Policja zatrzymała syna byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher, by przeszkodzić mu w opuszczeniu RPA w chwili, gdy toczy się śledztwo mające wyjaśnić, czy współfinansował on przygotowania do przewrotu w biednej, ale zasobnej w ropę naftową Gwinei Równikowej. Kilka dni wcześniej Mark Thatcher wystawił na sprzedaż dom i samochody. W momencie aresztowania policja znalazła spakowane walizki całej rodziny i bilety lotnicze do USA.
Absolwenci Eton
Thatcher nie działał samotnie. Trzy dni po jego zatrzymaniu sąd w Zimbabwe skazał za usiłowanie zakupu broni niejakiego Simona Manna, domniemanego przywódcę spisku. Mann jest bliskim przyjacielem Thatchera, podobnie jak on wywodzi się z brytyjskiego establishmentu, jest absolwentem Eton, byłym komandosem brytyjskich elitarnych oddziałów SAS, a od prawie 30 lat najemnikiem w Afryce. W marcu br. znalazł się wśród 67...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta