Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kikuty, które straszą

27 września 2004 | Nieruchomości, budownictwo | MG
źródło: Nieznane

Inwestycje ciągle w budowie Sprzedać czy budować

Kikuty, które straszą

Pojawia się coraz więcej niedokończonych inwestycji z powodu upadłości spółdzielni lub dewelopera

FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI

Kilkupiętrowy szkielet wieżowca przy ul. Rembielińskiej, prawie wykończony budynek mieszkalny z wstawionymi oknami w okolicy ronda Żaba - budowy wstrzymane, inwestor w upadłości. Kikuty obiektów po upadłych spółdzielniach i deweloperach straszą w całym mieście. Od momentu wstrzymania budowy do sprzedania resztek inwestycji lub ponownego jej wznowienia mija przynajmniej kilka lat.

Głównymi wierzycielami spółdzielni mieszkaniowych i deweloperów są zazwyczaj niedoszli mieszkańcy. Często zdarza się, że wpłacili po 100 proc. wartości mieszkania, a budowa nawet się nie rozpoczęła albo została zatrzymana we wczesnej fazie. Ich roszczenia zaspokajane są zwykle w ostatniej kolejności. Jeśli dochodzi do wznowienia inwestycji, muszą dopłacać do raz już kupionych mieszkań czasami niemal dwa razy tyle. Niektórzy decydują się na sprzedaż udziałów na wolnym rynku.

Postępowanie syndyka masy upadłościowej jest żmudne, a sprzedaż niedokończonej inwestycji to wcale nie zawsze najlepsze wyjście. Na budowlę rozgrzebaną, zadłużoną, obciążoną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3341

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament