Czytelnie dla wyborców
Czytelnie dla wyborców
Najbardziej zagorzali zwolennicy jednomandatowej ordynacji wyborczej pomawiają jej przeciwników o lęk przed "prawdziwą demokracją" i utratą stołków. Jej przeciwnicy przestrzegają przed rozdrobnieniem Sejmu, populizmem, lokalnym partykularyzmem posłów i wysypem powiatowych atamanów. Znam rozsądnych i szlachetnych ludzi, którzy różnią się opiniami w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, a różnice te wynikają z ich przekonań o tym, co jest w demokracji najważniejsze.
Należy dokonać zasadniczego rozróżnienia dwóch typów demokracji: większościowej i negocjacyjnej. W demokracji większościowej najważniejsze jest wyłonienie rządu ze stabilną większością w parlamencie, najlepiej jednopartyjnego, bo wtedy wyborcy wiedzą, kto odpowiada za wyniki jego działania. Ordynacja większościowa zakłada, że każdy okręg wyborczy reprezentowany jest przez jedną osobę, która dostała najwięcej głosów. To jest właśnie JOW.
Priorytety demokracji negocjacyjnej są inne. Tutaj celem ordynacji wyborczej jest jak najwierniejsze odzwierciedlenie w parlamencie rozkładu głosów oddanych przez elektorat na poszczególne partie. Idealna reprezentacja parlamentarna, która zapewniłaby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta