Wojna cywilizacji
Wojna cywilizacji
Andriej Konczałowski. Reżyser, scenarzysta, pisarz, absolwent WGIK. Urodził się w 1937 r. w Moskwie. Starszy brat reżysera Nikity Michałkowa.
Debiutował podczas studiów poetyckim krótkim "Chłopcem i gołębiem" (1962, Brązowy Lew w Wenecji). W pełnym metrażu - ekranizacją noweli Ajtmatowa "Pierwszy nauczyciel". Nakręcił m.in. "Historię Asi Klaczinej, która kochała, lecz za mąż nie wyszła", "Romancę o zakochanych", "Syberiadę", "Kurkę riabę", "Dom wariatów", a w USA m.in. "Tango i Cash", "Kochankowie Marii"; telewizyjny serial "The Odyssey". Wystawił kilka sztuk i oper, w tym "Wojnę i pokój", "Bal maskowy", "Eugeniusza Oniegina".
(C) ANDRZEJ WIKTOR
Rz: Pański "Dom wariatów" wzrusza i przeraża. Trudno powiedzieć, co atakuje widza mocniej: dramatyczne realia czy metaforyka.
ANDRIEJ KONCZAŁOWSKI: Mam pecha, że robię filmy, a nie komponuję, gdybym pisał muzykę, nikt nie zapytałby mnie, co chciałem przekazać.
Wybrał pan kino po kilkunastu latach edukacji muzycznej...
Uznałem jednak, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta