Międzynarodowa wymiana doświadczeń zaostrza spojrzenie
Międzynarodowa wymiana doświadczeń zaostrza spojrzenie
Rz: Po wejściu Polski do Unii Europejskiej możemy zwracać się nie tylko do polskiego, ale również do europejskiego ombudsmana. Ale jak z tego korzystać? Czy obywatele powinni najpierw wyczerpać możliwości interwencji w kraju, czy też mogą od razu zwracać się do rzecznika europejskiego, i w jakich sprawach?
ANDRZEJ ZOLL: Kompetencje polskiego i europejskiego rzecznika są całkowicie rozdzielne, gdyż rzecznik praw obywatelskich Unii Europejskiej, powołany traktatem z Maastricht, zajmuje się kontrolą przestrzegania praw obywatela w UE przez organy Unii. Obywatele polscy mogą się do niego zwracać w tych sprawach, w których uważają, że organy UE nie przestrzegają ich praw.
Na przykład?
Są sygnały, że niektóre państwa UE dyskryminują naszych przedsiębiorców. Zwrócili się oni do Komisji Europejskiej. Jeżeli uznają, że Komisja w niewłaściwy sposób załatwiła ich sprawy, mogą wystąpić do unijnego rzecznika praw obywatelskich. Nie ma on natomiast żadnych kompetencji w stosunku do władz poszczególnych państw.
Czy polscy obywatele zwracają się do pana o przekazanie jakichś spraw rzecznikowi europejskiemu?
Takiej korespondencji na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta