Bezwładność genialnych pomysłów
Bezwładność genialnych pomysłów
Pierwszy zderzak zamontowany w samochodzie. Ruch posuwisty zderzaka zamieniany jest na ruch obrotowy turbinki, rozpraszającej energię
Lucjan Łągiewka nie może się doczekać, kiedy przemysł motoryzacyjny rozpocznie wreszcie produkcję superzderzaka ratującego życie w wypadkach. Zderzak działa znakomicie, ale wciąż nie jest dostępny. Dlaczego?
Podczas kolizji mechanizm zderzaka zmniejsza niszczące siły bezwładności pięcio-, sześciokrotnie, chroniąc pojazd wraz z pasażerami nawet przy uderzeniu w twardą przeszkodę z prędkością około 100 km/h. Efekt uderzenia setką można porównać do klasycznej kolizji z prędkością ok. 20 km/h.
Finansowanie zarówno nowych konstrukcji, jak i badań wciąż natrafiało w Polsce na nieprzewidziane przeszkody (niezrealizowane obietnice finansowania przez Komitet Badań Naukowych, próby utajnienia badań i publikacji przez wojsko), więc kowarski wynalazca postanowił własnym kosztem wybudować nowe, zminiaturyzowane zderzaki, które wmontowano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta