Klucząc z Kulczykiem
Klucząc z Kulczykiem
Przebieg i finał kariery Jana Kulczyka uzmysławia, jak nie powinny przebiegać przekształcenia własnościowe w polskiej gospodarce. Prywatyzacja banku PKO BP pokazuje, jak należy to przeprowadzać. Jeszcze nie jest za późno na wnioski.
Zmiana stosunków własnościowych, czyli zastąpienie własności państwowej prywatną, stanowiła jeden z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych i konfliktogennych elementów transformacji systemowej po 1989 r. Polityka prywatyzacyjna podlegała w tym okresie rozmaitym naciskom i sugestiom, nadającym jej tak zmienny i pokrętny przebieg, że wynikło z tego więcej szkód, niż miało być udaremnionych. Społecznych oczekiwań nie udało się zaś spełnić i opinia o prywatyzacji jest dziś fatalna.
Ponad połowa Polaków (według badań CBOS) uważa, że straciła na niej cała gospodarka, a 2/3 uznaje, że także większość obywateli. Jako głównych jej beneficjentów ankietowani wskazali cwaniaków i kombinatorów oraz urzędników.
Obcy i nasi
Na początku transformacji przyjęto słusznie, że w kraju jest zbyt mało kapitału na wykup po zadowalającej cenie państwowych przedsiębiorstw i poczynienie niezbędnych do ich rozwoju inwestycji, dlatego postanowiono stworzyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta