Celnik się pomylił, przedsiębiorca nie zapłaci
Wystarczy dobra wola i niemożność wykrycia błędu
Celnik się pomylił, przedsiębiorca nie zapłaci
Jeżeli organ celny nie zaksięguje właściwej kwoty należności celnych, to nie ma przeszkód, by potem zarejestrował ją w prawidłowej wysokości. Jednak w pewnych wyjątkowych sytuacjach organ celny może już takiej możliwości nie mieć.
ANDRZEJ OSSOWSKI
* Jak to wygląda w praktyce
Zgodnie z art. 217 i 218 wspólnotowego kodeksu celnego (w skrócie w.k.c.) każda kwota należności celnych, wynikająca z długu celnego, powinna być po obliczeniu jej przez organy celne zaksięgowana. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, gdy kwota ta nie zostanie zarejestrowana lub zostanie zarejestrowana w zaniżonej wysokości. W takiej sytuacji art. 220 ust. 1 w.k.c. każe zaksięgować wstecz (retrospektywnie) również kwotę brakującą.
* Przykład
Przedsiębiorca dokonał zgłoszenia celnego i zgłosił 100 zegarków o wartości celnej 100 zł każdy. Zastosował stawkę celną 5 proc. (stawka tylko dla celów tego przykładu) i zapłacił cło w wysokości 500 zł. Po zarejestrowaniu należności i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta