Bankom łatwiej, przedsiębiorcom niekoniecznie
Hipoteka jako zabezpieczenie należności
Bankom łatwiej, przedsiębiorcom niekoniecznie
Banki, uznawane za instytucje zaufania publicznego, korzystają w obrocie prawnym z wielu przywilejów. Jednym z nich jest możliwość ustanowienia hipoteki na nieruchomości swych dłużników.
MARCIN GĄSIOREK
Od 1 maja br. w przepisach mówiących o hipotece bankowej sporo się zmieniło. O ile część ułatwień dla banków można jeszcze uznać za korzystne także dla ich klientów (dzięki temu mogą szybciej dostać kredyt, uzyskać gwarancję bankową itp.), o tyle nie da się tego powiedzieć o pozostałych zmianach. Z reguły przywileje jednych są po części zagrożeniem dla innych.
Hipoteka bankowa uregulowana jest w art. 95 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst jedn. DzU z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm., dalej pb). 1 maja 2004 r. weszła w życie bardzo obszerna nowelizacja prawa bankowego, w tym także jego art. 95 (DzU z 2004 r. nr 91, poz. 870).
Zgodnie z art. 65 i 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (dalej ukwih) hipoteka jest, ogólnie rzecz biorąc, ograniczonym prawem rzeczowym, którego celem jest zabezpieczanie wierzytelności pieniężnych na nieruchomościach. Obciążyć można nią także: ułamkową część nieruchomości należącą do dłużnika, prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta