Informacje dostępne czy utajnione
Informacje dostępne czy utajnione
Wynagrodzenie pracownicze podlega szczególnej ochronie, obejmującej również daleko idące ograniczenia ujawniania osobom trzecim informacji o jego wysokości i składnikach. Niektórzy pracodawcy ochronę prywatności pracowników pojmują jednak zbyt szeroko, bowiem informacji o zasadach kształtowania poszczególnych składników płac odmawiają również samym zainteresowanym.
Otrzymujemy listy czytelników i organizacji związkowych proszących o wskazanie przepisów zobowiązujących pracodawców do informowania o sposobie obliczania wynagrodzenia za pracę. Zaczniemy od odpowiedzi na list z Poznania. Jego autor o wysokości swojego wynagrodzenia dowiaduje się wyłącznie z wyciągu bankowego oraz otrzymywanego od pracodawcy druku ZUS RMUA. Dokumenty te nie pozwalają na zorientowanie się w wysokości poszczególnych składników otrzymanej płacy oraz ich związku z ilością i jakością wykonanej pracy. Z listu wynika, że w jego zakładzie pracy funkcjonuje system wynagradzania składający się ze stałej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta