Cena ropy, cena suwerenności
Cena ropy, cena suwerenności
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
PIOTR SEMKA
Zaskakująco rzadko wskazuje się na różnicę między aferą Rywina i aferą Orlenu. Pierwsza była wewnętrzną aferą korupcyjną. Afera Orlenu jest zupełnie innej wagi. Choć zaczęła się od podejrzenia złamania prawa przy zatrzymaniu prezesa Modrzejewskiego, fakty, które wychodzą przy tej okazji na jaw, pokazują, że polska suwerenność jest głęboko zagrożona, że rosyjskie wpływy sięgają najwyższych organów państwa, a Polska nie dysponuje wiarygodnymi służbami, zdolnymi do ochrony przed nimi.
Polskie myślenie o zagrożeniach dla suwerenności od 1990 roku przerażało beztroską. Okrągły Stół i rozpad ZSRR ugruntowały naiwną pewność, że polskiej suwerenności nic już nie zagraża. Sugerowano, że wystarczy wejść do NATO i do Unii Europejskiej, a znikną wszelkie niebezpieczeństwa. Mechanizmy gospodarki unijnej automatycznie miały chronić nas od humorów rosyjskich dostawców ropy. A skoro nic Polsce nie zagrażało, można było lekceważyć kwestie powiązań młodych wilczków z PZPR z sowieckimi tajnymi służbami i nie interesować się, kto monopolizuje strategiczne sektory gospodarki paliwowej i energetycznej.
Jednak wraz z objęciem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta