Między lewicą a prawicą
KPN szuka sojuszników
Między lewicą a prawicą
Konfederacja Polski Niepodległej w swojej karierze parlamentarnej zawsze poszukiwała sojuszników. Udało się to partii Leszka Moczulskiego tylko dwa razy, nigdy jednak nie były to koalicje trwałe. Stąd, gdy KPN znalazła się w Sejmie, a poza parlamentem została cała prawica, Konfederacja rozpoczęła zabiegi o bliższe związanie się z innymi ugrupowaniami antykomunistycznymi, tym razem będącymi w znacznie gorszej sytuacji.
KPN udało się dotychczas uczestniczyć w parlamentarnych sojuszach dwukrotnie. Po raz pierwszy w roku 1991, gdy w pierwszych wolnych wyborach parlamentarnych odniosła niespodziewany sukces i stała się znaczącą siłą w Sejmie -- powstała wtedy centroprawicowa koalicja (z udziałem, obok KPN, m. in. Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Porozumienia Centrum, Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego) , której udało się nie dopuścić do Prezydium Sejmu przedstawicieli dwóch największych klubów parlamentarnych: Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Demokratycznej, i podzielić między sobą stanowiska marszałkowskie i wicemarszałkowskie.
Partia niekoalicyjna
Uczestnictwo ugrupowania przewodzonego przez Leszka Moczulskiego w koalicji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta